NASI WYKŁADOWCY
Zajęcia na kursie przygotowawczym organizowanym przez Warszawski Uniwersytet Medyczny prowadzone są przez doświadczonych nauczycieli akademickich, posiadających certyfikaty egzaminatorów zewnętrznych, uprawniające do oceniania egzaminów maturalnych.
NASI BIOLODZY
Dr Julia Dąbrowska
Jestem absolwentką Wydziału Biologii UW. Po ukończeniu studiów rozpoczęłam pracę w Katedrze Biologii Ogólnej i Parazytologii WUM najpierw na stanowisku asystenta, a obecnie adiunkta. Po uzyskaniu stopnia doktora nauk medycznych nadal kontynuuję badania ultrastrukturalne dotyczące procesów patologicznych zachodzących w narządach, przez które wędrują larwy pasożytniczych gatunków nicieni. Zajęcia dydaktyczne z Biologii molekularnej i Parazytologii Lekarskiej prowadzę ze studentami Wydziału Lekarskiego, Lekarsko-Dentystycznego i Fizjoterapii. Na kursie przygotowawczym prowadzę zajęcia od 13 lat.
Dr Wojciech Szypuła
Jestem absolwentem kierunku biologia Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracę doktorską zrealizowałem w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie jestem obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta. Ukończyłem również studia podyplomowe w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie na kierunku Menadżer Badań Naukowych i Prac Rozwojowych oraz liczne kursy specjalistyczne w zakresie biologii molekularnej i nowoczesnych metod analitycznych. Sprawuję zaszczytną funkcję Sekretarza Generalnego Polskiego Towarzystwa Botanicznego, jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.
Jestem nauczycielem z 18-letnim doświadczeniem. W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym prowadzę wykłady, ćwiczenia i seminaria z biologii z genetyką, parazytologii, botaniki oraz z biotechnologii roślin dla studentów Wydziału Farmaceutycznego. W 2005 roku uzyskałem uprawnienie egzaminatora maturalnego OKE i pracuję w Uczelnianej Komisji Egzaminacyjnej.
„Najważniejsze w edukacji biologicznej jest nauczanie przedmiotu ze zrozumieniem. Sukces w nauczaniu biologii to trwałe zaszczepienie w uczniach refleksji nad zjawiskiem życia na każdym poziomie jego organizacji i złożoności. To się zawsze opłaca i daje wiele satysfakcji”.
Pasjonuję się fotografią i biologią. Uprawiam turystykę górską, skitouring, alpinizm i biegi ultra.
Dr Anita Śliwińska
Jestem absolwentką Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego kierunek biologia Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach (aktualnie Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego). Pracę doktorską zrealizowałam w Zakładzie Biologii Farmaceutycznej i Biotechnologii Roślin Leczniczych w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie jestem obecnie zatrudniona.
Jestem nauczycielem akademickim z 18-letnim doświadczeniem. W ramach działalności dydaktycznej prowadzę ćwiczenia i seminaria ze studentami I roku "farmacja" z dwóch przedmiotów: biologia z genetyką i botanika farmaceutyczna. Prowadzę również ćwiczenia i seminaria dla studentów IV-roku w fakultatywnym bloku programowym "Biotechnologia w ochronie zdrowia" oraz "Fitochemia i Fitoterapia", a obecnie w fakultatywnym bloku programowym "Farmacja przemysłowa i biotechnologia farmaceutyczna". Ponadto prowadzę zajęcia ze studentami I roku farmacja przy działającym przy naszym zakładzie Studenckim Kole Naukowym "Herba".
Od 2013 pełnię funkcję kieownika ćwiczeń z przedmiotu botanika farmaceutyczna i jestem od tego roku przewodniczącą Rady Pedagogicznej I roku studiów. W ramach działalności organizacyjnej w latach 2003-2005 brałam udział w egzaminach wstępnych na Wydziale Farmaceutycznym.
Poza pracą naukową, dydaktyczną oddaję się swoim pasjom: tańcowi oraz bieganiu.
Dr Ewelina Szymańska
Jestem biologiem komórki. W swoich badaniach szukam odpowiedzi, w jaki sposób transport wewnątrzkomórkowy (m.in endocytoza) wpływa na przekazywanie sygnału w komórce i jaki jest wpływ obu tych procesów na powstawanie nowotworów. Prace badawcze realizuję w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
Moją przygodę z biologią rozpoczęłam już w szkole średniej, gdzie moje zainteresowania zaowocowały tytułem laureata Olimpiady Biologicznej. Zafascynowana mikrobiologią i komórkami bakterii ukończyłam studia magisterskie na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie swoje zainteresowania przeniosłam na inny model komórki tj. komórki eukariotycznej i po ukończeniu studiów doktoranckich w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN uzyskałam tytuł doktora nauk biologicznych.
Moja praca naukowa została nagrodzona m.in. stypedium dla najzdolniejszych młodych naukowców ufundowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Jako pasjonat biologii chętnie dzielę się swoją wiedzą. Jestem współautorem książki dla dzieci „Bądź zdrów jak ryba”. Współpracuję też ze stypendystami Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
W 2003 roku rozpoczęłam współpracę z Akademią Medyczną (dziś już Warszawskim Uniwersytetem Medycznym) jako wykładowca na Kursach Przygotowawczych. Od tamtej pory, co roku z kolejnymi rocznikami „starych” i „nowych” maturzystów uczestniczę w solidnych przygotowaniach do egzaminu z biologii. W mojej pracy dydaktycznej zawsze kieruję się zasadą: biologia to nie zbiór oderwanych (i nudnych!) pojęć i zjawisk, a sieć genialnie powiązanych (i przez to fascynujących!) mechanizmów i procesów. Nauka biologii zgodnie z tą logiką jest efektywna, a przede wszystkim pozwala na rozwiązanie nawet najtrudniejszych zadań na egzaminie. Jedynem efektem ubocznym pozostaje często wieloletnie zainteresowanie biologią u słuchaczy, które może być zaspokojone dalszym studiowaniem biologii już tylko jednego gatunku tj. człowieka w ramach studiów medycznych.
NASI CHEMICY
Dr Mariola Napiórkowska
Jestem magistrem chemii i doktorem nauk farmaceutycznych. Swoją przygodę z chemią tak naprawdę rozpoczęłam jako studentka na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Tutaj chemię pokochałam i zrozumiałam. Kolejnym krokiem, po obronie pracy magisterskiej, było rozpoczęcie pracy na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym jako wykładowca a następnie jako adiunkt. Tutaj jestem już od 15 lat, rozwijam swoją wiedzę i umiejętności pracując zarówno ze studentami jak również prowadząc badania naukowe. Praca naukowa dała mi możliwość uzyskania stopnia doktora nauk farmaceutycznych. Dzięki ciągłemu kontaktowi ze studentami, w krótkim czasie, zdobyłam olbrzymie doświadczenie dydaktyczne a to pozwoliło mi rozpocząć pracę jako nauczyciel. Od wielu lat przygotowuję młodzież do matury i prowadzę zajęcia na kursie przygotowawczym. Praca z młodzieżą daje mi olbrzymią przyjemność i satysfakcję. Nic tak nie cieszy jak usłyszeć od ucznia „nareszcie to rozumiem” a jeszcze większą radość sprawia, gdy spotykamy się na studiach - czego życzę wszystkim obecnym maturzystom :) .
Dr Magdalena Pakosińska-Parys - kierownik kursu
Ukończyłam Chemię na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Od szkoły podstawowej wiedziałam, że chcę uczyć chemii. Posiadam uprawnienia pedagogiczne. Przez 12 lat pracowałam w Katedrze i Zakładzie Chemii Medycznej WUM jako asystent, wykładowca, starszy wykładowca i adiunkt. Prowadziłam zajęcia dydaktyczne z chemii dla studentów I i II Wydziału Lekarskiego i Oddziału Lekarsko-Dentystycznego. Byłam odpowiedzialna za organizację zajęć, wszelkie zaliczenia i kontakt ze studentami. To był mój żywioł. Zajmowałam się również tematyką badawczą prowadzoną w Zakładzie. W 2010 roku pracę doktorską obroniłam na Wydziale Farmaceutycznym WUM otrzymując stopień doktora nauk farmaceutycznych.
Obecnie pracuję w Katedrze i Zakładzie Biochemii I Wydziału Lekarskiego WUM, gdzie również prowadzę zajęcia ze studentami z przedmiotu Biochemia z elementami Chemii. Zajmuję się również pracą naukową, marząc o zrobieniu habilitacji. Jestem współautorem skryptów dla studentów i publikacji naukowych.
Od 2001 roku prowadzę wykłady z chemii na kursie przygotowawczym organizowanym przez Warszawski Uniwersytet Medyczny i jestem kierownikiem naukowym tego kursu. W maju 2005 roku uzyskałam uprawnienia egzaminatora maturalnego z Chemii przy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. Od tego czasu co roku czynnie sprawdzam matury na poziomie rozszerzonym. Ukończyłam również Kurs Pedagogiczny dla nauczycieli akademickich WUM.
Uwielbiam tańczyć i śpiewać ale chyba najbardziej kocham uczyć! W 2011 roku otrzymałam indywidualną nagrodę dydaktyczną Rektora WUM. Mam prosty, klarowny i spokojny sposób tłumaczenia, co pozwoli każdemu zrozumieć wszelkie zagadnienia które przekazuję. Uczenie innych sprawia mi ogromną radość i satysfakcję. Myślę, że nauczanie w bardzo sympatycznej atmosferze przyciąga do mnie uczniów. Zapraszam na kurs a sam zobaczysz czy pisałam prawdę! DO ZOBACZENIA…
NASI MATEMATYCY
Mgr Krystian Gulik
Od kilku lat próbuję wytłumaczyć matematykę studentom farmacji. Szczególnie lubię pracę z otwartymi, młodymi umysłami. Jestem osobą wyrozumiałą i pełną nadziei, że każdy jest w stanie pojąć matematykę na poziomie podstawowym. Można ze mną porozmawiać nie tylko o królowej nauk, ale również o sporcie, filmie, muzyce i literaturze.